9 czerwca 2014 19:04

Informacje o Biegu im. Bronisława Malinowskiego

Logo 33 Bieg

Już po raz 33 w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się bieg uliczny poświęcony pamięci Bronisława Malinowskiego trzykrotnego olimpijczyka z Monachium(1972) Montrealu (1976) i Moskwy(1980) złotego medalisty tych ostatnich Igrzysk w biegu na 3 km z przeszkodami.

Popularny, niezwykle lubiany „Bronek” zginął w rodzinnym Grudziądzu w 1981 roku, uderzając swoim autem w barierkę na moście. To właśnie z tego miejsca wystartowali rok później biegacze z całego kraju, którzy przyjechali uczcić pamięć znakomitego sportowca w pierwszym biegu Malinowskiego, w imprezie zorganizowanej przez brata Bronisława – Roberta. W biegu tym wzięła udział kilkunastoosobowa grupa tomaszowian. W drodze powrotnej z Grudziądza, w autokarze padł pomysł zorganizowania podobnego biegu w Tomaszowie. I już po dwóch tygodniach na osiedlu Niebrów odbył się lokalny bieg na dystansie 5 km, w którym wystartowało 250 osób. Zwycięzcą historycznych zawodów została Małgorzata Łabuzińska z Tomaszowa Maz oraz zawodnik Lechii Tomaszów Roman Kazimierowski. Trenerem Kazimierowskiego był Karol Włodarczyk niezwykle zasłużony dla polskiej lekkiej atletyki szkoleniowiec, wychowawca m.in. Wandy Panfil, mistrzyni świata w 1991 r. w maratonie w Tokio.
Kolejne imprezy poświęcone pamięci Bronka od początku organizowane przez działaczy Miejskiego TKKF w Tomaszowie miały już charakter ogólnopolski. Start i meta drugiego biegu usytuowana była niedaleko restauracji „Baśniowa” gdzie dziś mieści się firma Krystyl. Dystans zawodów to 4,5 km dla pań i 9 km dla panów. Od trzeciej edycji (1984r.) impreza rozgrywana jest na dystansie 10 km a miejscem zmagań biegaczy były tereny przy dzisiejszym OSiR-rze przy ul. PCK a od 1998 roku (17. Bieg) impreza odbywa się na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Nowowiejskiej. Tu jest zdecydowanie najlepsze zaplecze, ciekawa trasa, a także hotel-bar w którym zawodnicy mogą przenocować, napić się czegoś czy zjeść posiłek.

Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego z każdym rokiem rozrasta się. Coraz głośniej o jego sprawnej organizacji mówi się wśród zawodników w Polsce, nic więc dziwnego, że do miasta nad Pilicą przyjeżdża coraz więcej sportowców. Organizatorzy dorzucili też kategorie wiekowe. Od 2003 w biegu głównym na 10 km startują też panie, które dotychczas miały do pokonania dystans tylko 3 km. Od 2003 roku wprowadzono kategorię pow. 70 lat dla mężczyzn. W 2013 roku wprowadzone jest do programu zawodów siedem kategorii wiekowych, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, zalecanych przez organizatorów imprez biegowych a impreza organizowana jest w ramach Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego.

Niebywałym wyczynem może pochwalić się Grzegorz Sygut z Opoczna, który nieprzerwanie od 1982 roku startuje w tomaszowskich zawodach. Jest jedynym biegaczem, który startował we wszystkich edycjach biegu Malinowskiego.

Do Tomaszowa przyjeżdżali nie tylko zwolennicy sportowej rywalizacji na świeżym powietrzu. Często na imprezie gościły gwiazdy polskiego sportu, mistrzowie olimpijscy. Zmagania obserwowali i dopingowali ich m.in. bokser Jan Szczepański, który swoją wielką karierę zaczynał w tomaszowskiej Pilicy, ciężarowiec Zygmunt Smalcerz i kolarz Mieczysław Nowicki. Ten ostatni był ministrem sportu – przyjechał do Tomaszowa z odznaczeniami dla działaczy TKKF, organizatorów imprezy. W 1991 roku oprócz startujących gwiazdą był piłkarz Janusz Chomontek, rekordzista Księgi Guinessa w żonglowaniu piłką. Popisywał się niesamowitymi sztuczkami, które wprawiały wszystkich w osłupienie. Żonglował czym się dało. Podbijał jak chciał i ile chciał piłki tenisowe, nożne, siatkowe a nawet pomarańcze. W 30 jubileuszowym biegu na zaproszenie Prezydenta Tomaszowa Maz. gościem honorowym zawodów był brat Bronisława Malinowskiego Robert z małżonką. Natomiast 32. edycję zawodów swoim udziałem zaszczyciła Wanda Panfil-Gonzales pochodząca z Tomaszowa obecnie mieszkająca w Meksyku mistrzyni świata (Tokio 1991), dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (Seul, Barcelona), zwyciężczyni prestiżowych maratonów w Londynie, Nowym Jorku, Nagoi (wszystkie 1990) oraz w Bostonie (1991) dwukrotnie najlepsza sportsmenka w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Mistrzyni swój start w Tomaszowie ukoronowała zwycięstwem w kat. 50-59 lat.

W imprezie tradycyjnie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Jedynym warunkiem jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w imprezach biegowych lub złożenie podpisu pod oświadczeniem o zdolności do udziału na własną odpowiedzialność.
Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu zawodów od godz. 9.00 do 10.30 w sekretariacie imprezy (główne wejście do hali OSiR).
Wpisowe za udział na 10 km wynosi 20 zł. płatne do 31sierpnia. Po tym terminie i w dniu zawodów 50 zł. W biegach na 3 km i 1500 m 2 zł.
Do biegu na 10 km można zgłaszać się do 31 sierpnia drogą elektroniczną. Otwarcie zawodów zaplanowano na godz. 11.00. Pięć minut później rozpocznie się bieg, bez ograniczeń wiekowych, na dystansie 1500 m. O 11.15 do rywalizacji wyruszą kobiety oraz młodzież do 19 lat. Start do biegu głównego na 10 km wyznaczono na 11.45. Dekoracje oraz wręczenie nagród zaplanowano na ok. 13.30. Następnie zostanie przeprowadzone losowanie wielu nagród dla uczestników poszczególnych biegów w tym ogromnej maskotki i dwóch rowerów górskich. Każdy uczestnik biegu na 10 km otrzyma okolicznościowy medal. Na wszystkich zawodników biegów czekają również dyplomy, okolicznościowe naklejki.

W ubiegłym roku (drugi raz z rzędu) zwycięzcą biegu został Łukasz Grajcar z Częstochowy z czasem 32 min. 46 sek. Wśród pań najlepszą okazała się Nataia Batrak (Połtawska Obłast) z czasem 39 min 20 sek. W biegu głównym pomiar czasu przeprowadzony zostanie elektronicznie, a trasa zawodów posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy aby „wpaść na dzień do Tomaszowa” w niedzielne przedpołudnie 7 września na obiekt Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Nowowiejską.